možnosti plateb

BIO a ORGANIC čaje

 

BIO čaje a USDA Organic čaje - co vlastně garantují?

 

Přinášíme Vám čaje s certifikáty BIO a USDA Organic, v základu jsou to čaje pěstované bez chemie, bez genetické modifikace a s ohledem na životní prostředí.

Cena biopotravin není stanovena pouze svým původem nebo označením BIO, jak se mnozí domnívají, ale především prvotřídní kvalitou a chutí samotných produktů a náročnou prací, jež je s produkcí spojena. Je ale potřeba si uvědomit, že v případě bioproduktů je třeba brát ohled na to, že ekologická bio produkce je finančně dosti nákladná. Vypěstovat plodiny bez využití chemických hnojiv a pesticidů je časově náročnější a tím pádem také nákladnější.

Ale podívejme se na oba certifikáty podrobněji.

USDA Organic logo

USDA Organic představuje americkou národní formu certifikace udělované podle kritérií pro ekologické zemědělství. Cílem této federální organizace je podpora obchodu, zemědělské ekologické výroby a venkovských komunit, ochrana životního prostředí,  zajištění bezpečnosti potravin a také utišení hladu v některých oblastech Spojených států i ve světě.

Americká národní společnost USDA Organics (zkratka The United States Department of Agriculture – Americké ministerstvo zemědělství) se zabývá kontrolou a certifikací produktů pocházejících z ekologického zemědělství. Reguluje standardy pro ekologické zemědělství, volný sběr divokých plodin, a dále také pro jejich uchovávání a zpracování včetně konečného zabalení.

Minimální obsah složek z ekologického zemědělství je 95 % a dodržování všech podmínek je kontrolováno několikrát ročně.

USDA Organic zakazuje používání geneticky modifikovaných surovin, umělých hnojiv a pesticidů a jiných chemických produktů negativně ovlivňujících zdraví.

 

Certifikáty BIO, nebo také loga a označení BIO kvality, označují produkty, které mají svůj původ v ekologickém zemědělství. Ekologické zemědělství je zákonem stanovený pojem a jeho udělení se kontroluje.

Na certifikaci pak dohlíží řada pověřených osob z organizací zajišťujících pravidelné kontroly jednotlivých ekologických farmářů. Při splnění zákonem stanovených podmínek tyto organizace udělují certifikáty, které farmářům umožňují své produkty označovat slovem BIO. V současné době existují tři stupně kontroly. První jsou státem pověřené organizace, aktuálně jsou tři (ABCert AGBIOKONT CZKEZ, o.p.s.). Po udělení certifikátu BIO dohlíží na správné plnění norem úředník ministerstva. A třetí kontrolní složkou je Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), který námatkově kontroluje produkty i farmy samotné. Obdobný systém certifikace a kontroly je ve všech zemích EU.

Označení BIO nám dává jistotu, že se v daném zboží téměř nevyskytují anebo ve srovnání s konvenčními produkty jsou minimálně obsaženy cizorodé látky. Značka BIO garantuje, že zboží bylo vypěstováno v souladu s přírodou bez použití strojených hnojiv, chemických přípravků, postřiků, hormonů. Kontrola kvality a šetrnosti k životnímu prostředí se nevztahuje jen na vypěstování, nýbrž i na zpracování.

Každá země má své národní logo pro BIO potraviny. Zároveň může používat logo Evropské unie (v úvodu zelené pole s listem vyznačeným pomocí hvězd).

X
Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).